Головна » Про Кредитну Спілку » Сторінка історії


Діяльність Кредитної Спілки "Харківська Каса Взаємодопомоги" базуться на загальнолюдських принципах взаємодопомоги, надійності та довіри. Щоб ці слова наповнилися змістом необхідно знати історію походження кредитних спілок та кредитного руху загалом, бо довіра існує тільки тоді, коли знаєш з ким маєш справу, тоді, коли знаєш чого чекати у майбутньому. А майбутнє невідривно від нашої історії.

Ідея створення кредитних спілок виникла в середині XIX сторіччя. Саме тоді, внаслідок прискорення промислового розвитку, проблема коштів гостро постала не тільки перед підприємцями, а й перед певними групами приватних осіб, що були об'єднані виробничими, професійними чи соціальними інтересами. Не маючи змоги взяти кредит у банках, люди почали допомагати один одному власними коштами. Таким чином, кредитні спілки створювались як каси взаємодопомоги, модель яких була розроблена у 50-х роках XIX сторіччя в Німеччині майже одночасно Фрідріхом Райфайзеном та Германом Шульце-Деліч.

Невдовзі після зародження в Німеччині кооперативний рух виник у Великобританії та Італії і почав поширюватися в інших країнах Європи, а згодом і в Північній Америці.
В Україні кредитний рух зародився у 60-х роках XIX сторіччя. Чи не найдавнішу згадку про початок національного кредитного руху датують 1862 роком. Саме тоді місцеві ремісники в Одесі уклали статут ощадно-позикового товариства.
В 1869 році у Гадячі на Полтавщині була заснова громадська каса – Гадяцьке ощадно-позикове товариство, до якої відразу записалися 28 ремісників та купців. Середня позика, що її видавали за порукою, становила 27 рублів: за ці гроші на той час можна було відкрити дуже пристойний «малий бізнес»! Про успішну діяльність гадяцької кредитівки додатково свідчить хоча б той факт, що вона проіснувала до 1919 року.

Нові ощадно-позикові товариства виникли 1871 року: Сокиринське на Полтавщині, Времіївське на Катеринославщині, Обознівське й Петрівське на Херсонщині.
Починаючи з 1905 року, в Україні щороку поставали 200-300 кредитних кооперативів. А 1914 року працювали 2181 кредитне і 911 ощадно-позикових товариств, які об'єднували 1 млн.754 тис. членів. Від початку ХХ ст. кредитні кооперативи об'єднувалися в спілки (асоціації), завдяки яким могли координувати свою діяльність, розв'язувати спільні проблеми, надавати фінансову підтримкуодин одному, підтримувати новостворені такі спілки.

Подібні кредитні установи виникали для того, щоб члени товариства могли купити (чи взяти в оренду) землю, сільськогосподарські машини, метал, паливо, збудувати власне житло, придбати предмети споживання.
До 1918 року в Східній Україні існуавли понад 3300 кредитних кооперативів, які об'єднували майже 2 млн. осіб. Деякі з цих організацій не обмежували своєї діяльності наданням позик. Так кредитні спілки – Союзбанки – здійснювали також посередницькі операції, інввестували в нерухомість і розвиток промислових підприємств.

Після встановлення радянської влади практично всі кредитні товариства було ліквідовано: 1920 року вони влилися в реорганізовану споживчу кооперацію, яка фактично цілковито підпорядковувалася державі.
За часів НЕПу кредитну кооперацію вдалося ненадовго відновити. Щоправда, в цей період кредитні кооперативи працювали дуже неефективно, насамперед через постійне втручання держави в їх діяльність. З кінця 1920-х років радянська влада поступово обмежувала сферу діяльності кредитівок, а 1930 року перебрала на себе всі функції і в такий спосіб повністю ліквідувала цей вид кооперації.

Завдяки іншим історичним обставинам кредитна кооперація в Західній Україні існувала на десятиріччя довше.
Відродження кредитного руху на Україні почалося одразу після проголешення її незалежності. Посильно сприяли цьому і допомагали у вирішенні питань технічної підтримки кредитних спілок України представники української діаспори.

У вересні 1993 року видано документ, що заклав законодавчі підвалини для реального розвитку кредитних спілок. Йдеться про Тимчасове положення про кредитні спілки в Україні, яке затвердив Указ Президента України від 20 вересня 1993 року. Після цього у Києві було відкрито представництва Всесвітньої ради кредитних спілок та Канадської кооперативної асоціації для реалізації канадської та американської програм технічної допомоги розвиткові кредитних спілок в Україні.

12 липня 2001 року приймається ЗУ «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», а 22 січня 2002 року набирає чинності Закон України «Про кредитні спілки». Після появи цих нормативно-правових актів істотно покращилося нормативне регулювання питань, пов'язаних з діяльністю кредитних спілок. Так, на їх виконання, 11 грудня 2002 року за Указом Президента України створено державного регулятора ринку фінансових послуг - Державну комісію з регулювання ринків фінансових послуг України, а з 2011 року на зміну їй створено Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг. Регулятор контролює всі сфери діяльності кредитних спілок, починаючи з державної реєстрації (внесення до державного реєстру фінансових установ), одержання обов'язкових ліцензій у передбачених у законодавстві випадках і закінчуючи перевіркою звітності кредитних спілок та інспектуванням їх поточної роботи.

 

У загальний кредитний рух України вплетена й історія заснування та розвитку Кредитної Спілки "Харківська Каса Взаємодопомоги". Ідея її створення зародилась у засновників Спілки після поїздки до Польщі у 1998 році в Касу Крайову, яка є Асоціацією кредитних спілок Польщі.

Кредитна Спілка “Харківська Каса Взаємодопомоги” розпочала свою діяльність 21 квітня 1999 року. Члени – засновники КС "ХКВД", які раніше були членами іншої місцевої кредитної спілки (заснованої у 1996 році), вирішили створити окрему кредитну спілку, яка б працювала згідно найкращих традицій та сучасних можливостей кредитного руху.

Почавши свою роботу з єдиного офісу у центрі Харкова, щороку Кредитна Спілка "Харківська Каса Взаємодопомоги" стає ближче до своїх членів – на дану мить відкрито шість відділень у місті Харкові та шість в Харківській області. Для покращення якості роботи та підвищення професійного рівня працівники Спілки постійно беруть участь у спеціалізованих лекціях, семінарах та тренингах. За час існування КС "ХКВД" її послугами скористались вже біля 100 тисяч чоловік.

На сьогоднішній день Кредитна Спілка "Харківська Каса Взаємодопомоги" є дійсним членом Всеукраїнської Асоціації Кредитних Спілок, що дає можливість постійно здійснювати аналіз-моніторинг фінансових показників діяльності, допомагає знайти слабкі місця в роботі і вчасно реагувати на ці недоліки, брати участь у конкретних програмах фінансування малого бізнесу тощо.

Також КС "ХКВД" бере участь у програмах, що постійно підвищує її надійність, зокрема у програмі захисту вкладів членів кредитних спілок, що започаткована восени 2007 року.

 

Новини

26 | 062020 Акція! Кредит "Підтримка" подовжено
Акцію! Кредит "Підтримка" подовжено до 31 липня 2020 р.
докладніше

12 | 052020 КС ХКВД з 12.05.2020 року працює для Вас за штатним режимом
Звертаємо Вашу увагу, що Кредитна спілка «Харківська Каса Взаємодопомоги» з 12.05.2020 року працює для Вас за штатним режимом....
докладніше


головний офіс:

м. Харків, ст.м. "Південний вокзал",
вул.Благовіщенська, 38 д.
тел/факс: (057) 777-01-14, 777-01-25

Відділення:

© 2008 Кредитна Спілка
«Харківська Касса Взаємодопомоги».